AliExpress University | Blog

DUYURU | Kargoda %50 İndirim!!!

Güncelleme: Yurtdışına Bez Maske ve Medikal Ürün Satışı

Değerli İş Ortağımız,

Dünyayı etkileyen Koronavirus (COVID-19) salgını sebebi ile başta maske satışı olmak üzere, medikal ürünlerin satışı ile ilgili bazı kısıtlamaları sizlere daha önce duyurmuştuk.

Bu konudaki son gelişmeleri özetlemek isteriz:

1-Medikal olmayan, Bez (Dokuma/Örme Kumaştan Mamul) Maske İhracatı

Ticaret Bakanlığı’nın 12 Mayıs 2020 tarihli duyurusu ile bu ürünlerin satışında herhangi bir kısıtlama olmadığı anlaşılmıştır. Bu özelliğe sahip ürünler Giyim Aksesuarları kategorisi altındaki Maske alt-kategorisinde listelenebilir.

Bu tanıma uyan ürünler herhangi bir onay süreci olmadan satışa açılabilecek olup, müşterilerin doğru yönlendirilmesi ve ileride herhangi bir anlaşmazlığa yol açmaması için, ürün açıklamalarında bu ürünlerin herhangi bir koruyucu özelliği olmadığının belirtilmesi önemlidir.

2-Medikal Ürünlerin İhracatı

Hatırlanacağı üzere, 4 Mart 2020 tarihinde 31058 no’lu Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren ihracı yasak ve ön izne bağlı mallara ilişkin tebliğ ile

 • gaz, toz ve radyoaktif filtreli koruyucu maske
 • tulum, sıvı geçirmez koruyucu önlük
 • koruyucu gözlük, tıbbı ve cerrahi maske
 • tıbbi steril/non-steril eldiven

ürünlerinin ihracatı, ihracı T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ön iznine bağlı hale getirilmişti. Bu durum aynen devam etmektedir.

Ancak, İTKİB (İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği)’in yayınladığı bir duyuruda, maske ve tulumlar için ihracata esas yapılacak numune gönderimlerinde ürünlerde “Numunedir” ibaresinin bulunması kaydıyla;

 • maske için 50 adete,
 • tulum için 10 adete,

kadar numune gönderimlerinde ön izin şartı aranmadığı belirtilmiştir.

Bu doğrultuda, eğer yukarıda belirtilen medikal ürün gruplarında satış yapmak istiyorsanız, AliExpress’e başvurmanız ve onay almanız kaydı ile ürünlerinizi satışa açabilirsiniz.

Başvuru yapmak için, satmak istediğiniz ürün ya da ürünlerin bilgilerini ve elinizde bulunan ürün sertifikalarını (CE, FDA gibi) [email protected] adresine mail atmanız gerekmektedir. Yapılacak incelemenin neticelenmesi 7-10 iş günü sürebilir. Satıcı destek hattı ekibimiz, başvurunuzun sonucunu size email yolu ile bildirecektir.

Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda 28 Nisan 2020 tarihli AliExpress Medikal Ürün Listeleme Politikası çerçevesinde ürünlerinizi satışa açabilir, hem Cainiao hem de PTT kanalı ile ürünlerin sevkiyatını yapabilirsiniz.

AliExpress Medikal Ürün Listeleme Politikası sayfasını incelemek için tıklayınız.

İçinde bulunduğumuz hassas durumu da göz önünde bulundurarak, ileride herhangi bir sorun ya da kayıp yaşamamak için, İTKİB açıklamasında dikkat çekilen konulara ek olarak, aşağıdaki maddelere de uyum sağladığınıza emin olun:

 • Ürünü doğru kategoride satışa sunduğunuza,
 • İnsan sağlığına uygun olmayan, belgesiz medikal ya da anti-virüs ürünü satışı yapmadığınıza,
 • Ürünlerin fiyatlarının rekabete aykırı olacak şekilde çok yüksek ya da çok düşük olmadığına,
 • N95, KN95, KF94, FFP2 özellikli maskelerin sertifikasyonlarının veya test raporlarının ürün resimlerinde ve ürün detay sayfasında gösterildiğine,
 • Ürün detay sayfasında bu mesajı koyduğunuza, (Please be kindly noted the listed product is produced and distributed abroad and subject to the laws of its country of origin.)

Yukarıda belirtilen koşullara uyulmaması durumunda, AliExpress ve Cainiao’nun satıcı koruma ile tazminat şartlarının geçerli olmayabileceği ve zarara uğrayabileceğiniz konusunda sizi uyarmak isteriz.

Sağlıklı günler,

AliExpress Türkiye Ekibi

0850 955 24 80
[email protected]