AliExpress University | Satıcı Ol

Ürün Yüklerken Bunlara Dikkat!AliExpress mağazanızda listelediğiniz ürünlerinize trafik çekmek ve bu trafiği satışa dönüştürmek için ürünleri doğru ve kurallara uygun bir şekilde listelemeniz gereklidir. Ürün yüklemeye dair merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını bu sayfada bulabilirsiniz!

Satış arttırmadaki en önemli unsurlardan bir tanesi ürün isim ve açıklamalarının kurallara uygun, net ve detaylı bir şekilde girilmiş olmasıdır. Bunların dışında, ürün içeriği ve ürün özellikleri satış stratejisini vurgulayacak niteliklere sahip olan ürünler satışa daha hızlı dönüşecektir.

Mağanızdaki ürün sayınız trafiğinizi etkiler, bu nedenle ne kadar çok ürün listelerseniz trafiğiniz o kadar artacaktır. AliExpress’te yeni ürün yüklerken aşağıdaki eğitim dökümanlarımızda yer alan kural ve yönlendirmelere uyduğunuza emin olunuz.

AliExpress’te Hangi Ürünler Listelenemez?

Yerel yasalar, lojistik sınırlamalar vb. gibi farklı nedenler sebebiyle AliExpress üzerinde satışa açık olmayan bazı kategoriler ve AliExpress’te satışı yasak ürünler vardır. Bu yüzden satıcılarımızın ürün listelemeden önce platform kurallarını dikkatlibir şekilde incelemesini tavsiye ederiz.

Satıcı platform kurallarına uygun olmayan bir ürün listelerse sorumluluk satıcıya aittir. Alıcının tarafından bir anlaşmazlık açılması durumunda platform alıcıya direk para iadesi yapar ve satıcı AliExpress’ten destek alamaz. Ağır ihlal durumunda satıcını Alipay hesabındaki para dondurulabilirveya mağazası kapatılabilir.

Döküman - Aliexpress Platform Kuralları

AliExpress’te Ürün Yüklerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

AliExpress’te ürün yüklerken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Ürün yükleme işlemine geçmeden önce, aşağıdaki eğitim ve dökümanı incelemenizi tavsiye ederiz.

Döküman - AliExpress’te Ürün Yüklerken Dikkat Etmemiz Gereken Konular Neler?

AliExpress’te Ürünlerimi Nasıl Doğru Kategori Altında Listeleyebilirim?

Ürün yükleme alanından uygun kategoriyi bulamadığınız takdirde, AliExpress'te listelemek istediğiniz ürünlerinize uygun kategoriyi aliexpress.com üzerinden aynı veya benzer ürünleri aratıp diğer satıcıların hangi kategori altında listelediğini sol tarafta yer alan kategorilere bakarak bulabilirsiniz.

Ürünlerinizi doğru kategori altında listelemeniz ürün trafiğinizi doğrudan etkiler.Bu nedenle doğru kategoride listeleme yaptığınıza emin olun.

AliExpress’te Ürün Yükleme Yöntemleri Nelerdir?

AliExpress platformunda 4 farklı Yöntemle ürün yükleme gerçekleştirilebilir: tek tek veya AliExpress asistanı ile toplu olarak, nesatilir.com üzerinden,entegratör firma ile ve API entegrasyonu ile ürün yükleyebilirsiniz.

Döküman - AliExpress Ürün Yükleme Yöntemleri - Detaylı Anlatım
Eğitim - AliExpress Ürün Yükleme Yöntemleri

Eğitim - AliExpress'te Tek Tek Ürün Yükleme Nasıl Yapılır?

AliExpress’te Ürünlerimi Nasıl Toplu Yükleyebilirim?

AliExpress Asistan atıcılar için geliştirilmiş bir yardım aracıdır. AE Asistan satıcıların daha hızlı ve kolay bir şekilde ürünlerini listelemelerine destek olur.

Döküman - AE Asistan Üzerinden Toplu Ürün Listesi Nasıl Alınır?
Döküman - Toplu Ürün Listelemek için AE Asistant Kullanımı
Eğitim - Toplu Ürün Listelemek için AE Asistant Kullanımı

AliExpress’te Nesatilir.com Üzerinden Nasıl Ürün Yüklenir?

nesatılır.com* Türkiye’de e-ticaret yapan ve e-ticaret yapmayı düşünen kişi ve kurumlar için geliştirilmiş bir ürün araştırma ve analiz yazılımıdır.

nesatılır.com araçları ile satışa sunmak istediğiniz ürünleri ücretsiz bir şekilde AliExpress’te listeleyebilirsiniz.

Eğitim - AliExpress - NeSatılır İş Birliği

AliExpress’te Entegratör Firmalar ile Nasıl Ürün Yüklenir?

AliExpress’teT-soft, Entegra, Ayen Software ve diğer entegratör firmalar kullanarakürünlerinizi yükleyebilirsiniz.

Döküman - Connectprof T-Soft Entegrasyonu
Eğitim - AliExpress T-Soft Entegrasyonu ve Ürün Yükleme
Eğitim - Entegra ile AliExpress üzerinden E-İhracat

AliExpress’te API ile Nasıl Ürün Yüklenir?

API entegrasyonu, mağazaların güçlü bir altyapı üzerine kurulmasını ve sorunsuz bir şekilde hizmet vermesini sağlar.

Döküman - AliExpress Mağazası için API Bilgileri Nasıl Alınır?

Yeni Ürün Lansmanını Nasıl Gerçekleştirebilirim?

Platform algoritması yeni yüklenen ürünleri ön plana çıkarmaya yönelik çalışır. Bu nedenle düzenli ve sık yeni ürün yükleyerek ürünlerin görüntülenme şansı artırabilirsiniz. Ayrıca unutmayın ki ürün lansmanını doğru yapmak ürünün ilk satış sürecini hızlandırır!

Yeni ürün lansmanında dikkat edilmesi gereken konular ve sıkça yapılan hatalar için eğitimlerimizi ziyaret edin.

Döküman - Yeni Ürün Lansmanı
Eğitim - Yeni Ürün Lansmanı

AliExpress’te Nasıl Ürün İsimlendirilir?

AliExpress’te ürün yükleme sayfasında “Başlık” kısmına ürün ismi yazılır. Ürün adı; ürün içeriği, ürün özellikleri ve satış stratejisini vurgulayacak nitelikte olmalıdır. Web’ de 128 karaktere kadar görüntülenebilir ama mobilde ilk 40 karakter görünür. Trafiğin %80’i mobilden gelir bu yüzden ilk 40 karakterin ürün trafiğinde önemi çok büyüktür.

Etkili Ürün İsmini Oluşturan 4 Etken aşağıdaki gibidir:

• İlgili ürün grubunu belirten “Temel Kelimeler”: Kadın, erkek, ayakkabı, tişört, şapka vb.

• Ürün özelliklerini belirten “Özellik Kelimeleri”: Yeşil, puantiyeli, kolsuz, uzun, kısa vb.

• Ürünle ilgili spesifik veya kullanım alanını anlatan “Detay Kelimeler”:Dantel, doğum günü, parti vb.

• Çok aranan “Trafik Kelimeleri”:2020, bahar, yaz vb.

Döküman - AliExpress'te doğru ürün ismi nasıl oluşturulur?
BLOG - AliExpress'te doğru ürün ismi nasıl oluşturulur?

AliExpress’te Ürün Özellikleri Nasıl Girilmelidir?

Ürün özelliklerini iyileştirmek, ürün trafiğini arttırmanın önemli bir parçasıdır. Detaylı açıklamalar ürün trafiğini ve satışı arttıracaktır!

Döküman - Ürün Özellikleri İyileştirmeleri

AliExpress’te Ürün Açıklamaları Nasıl Girilmelidir?

Dönüşüm oranınızı arttırmak için ürün açıklamalarınıza beden tabloları, ürün görselleri, markanız hakkında bilgilendirici metinler, kargo teslim ülkeleri ve sürelerini içeren görseller, paketleme ve ürün kullanımı ile ilgili bilgilendirici metinler gibi tüm bilgileri detaylı bir şekilde eklemenizi tavsiye ederiz.

Döküman - Ürün Açıklama Oluşturma Rehberi

AliExpress’te Ürün Video ve Görselleri Eklerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yüksek dönüşüm oranı için ürünlerinizde en az 4 görsel olacak şekilde yüklemenizi tavsiye ederiz. Yakın çekim veya farklı açılardan olan görsellerinizi mutlaka ürün fotoğraflarına ve ürün açıklama alanına ekleyin.

Ürünlerinize video ekleyerek müşterilerinizin satın alma kararını daha hızlı vermesini sağlayıp, dönüşüm oranınızı arttırılabilirsiniz.

Eğitim - AliExpress'te Ürün Videosu Nasıl Paylaşılır?

AliExpress’te Ürünler Nasıl Fiyatlandırılır?

Ürün listelerken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de fiyatlandırmadır. Listelenen ürünlerin doğru fiyatlanmış ve rekabetçi olmasına özen gösterilmelidir.

Kampanya süresince müşterilere gösterilecek olan fiyatların son 30 veya 90 günün en düşük fiyatı olması (kampanya türüne göre değişiklik gösterir) platformun her kampanyaya girişte koyduğu bir önkoşuldur. Bu yüzden yeni ürün yüklerken fiyatlandırmalarınızın kampanyaları göz önünde bulundurularak yapılmış olması gerekir.

Döküman - AliExpress’te Ürünlerimi Yüklerken Nasıl Fiyatlandırmalıyım?
Eğitim - Örnek Ürün Fiyatlandırma

Ürünlerime Ürün İndirimi Nasıl Uygulayabilirim?

AliExpress’te ürünlerinize pazarlama- ürün indirimleri alanından ürün indirimi yaparak ürünlerinizin çizgili fiyatlı olarak indirimde gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Döküman - Ürün İndirimleri
Eğitim - AliExpress'te Mağaza Ürün İndirimleri Nasıl Oluşturulur?