AliExpress University | Blog

BLOG | Pandemi Sırasında Online İşletmeler için Atılması Gereken 8 Adım


Ece GÜR EĞRİDERE


Koç Üniversitesi Mezunudur. ebebek şirketinde Pazaryeri ve Yurtdışı Satış Uzmanı olarak çalışmış ve ebebek’in tüm e-ihracat faliyetlerini, AliExpress mağazasını ve yurtiçi ve yurtdışı pazaryeri süreçlerini yönetmiştir. Aralık 2019 tarihinden itibaren sertifikalı AliExpress Eğitmeni olarak çalışmakta, AliExpress satıcılarına eğitim vermektedir . Alibaba Grup Şirketinde, Temmuz 2020 tarihinde başladığı AliExpress İş Geliştirme Müdürü görevine devam etmektedir. Kendisiyle iletişime geçebileceğiniz kanallar;

Pandemi Sırasında Online İşletmeler için Atılması Gereken 8 Adım

2020 yılının başından beri tüm dünya hep birlikte koronavirüs sebebiyle değişen yeni hayat düzenimize uyum sağlamaya çalışıyoruz. Fiziksel mağazacılığın yerini online mağazacılığa bıraktığı, insanların alışverişlerini evden yaptığı bu günlerde; varlığını online tarafta sürdürmeye çalışan işletmelerin bu süreci en sağlıklı şekilde atlatmaları için atması gereken bazı önemli adımlar mevcut. Bu adımları sekiz ana başlıkta değerlendirmemiz gerekirse;

 

 

  1. Müşterinize Dokunun ve Şeffaf Olun

 

Bazı markalar bu süreçte pandemi sebebiyle oluşan pazardaki değişikliklerden, açıklardan ve müşterilerin mevcut korkularından yararlanmaya çalışacaktır.

Bu süreçte bu tür davranışlardan mutlaka kaçınmanız lazım. Agresif pazarlama kampanyaları, indirimler, promosyonlar gibi satış arttırıcı faliyetler ile kitlelerinizi kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.

Bu yapmış olduğunuz satış arttırıcı faaliyetler kısa vadeli kazançlar sağlasa da, müşterileriniz kriz sırasında ve sonrasında markanızın nasıl bir tepki verdiğini hatırlayacağı için almış olduğunuz bu aksiyonlar markanız için uzun vade de büyük hasarlara neden olabilir.

Tüm firmaların bu süreçte müşteri ile empati kurmaları, şeffaf bir iletişim şeklini benimsemelerini gerekir.

Pandemi sürecinde firmalar, yaşanabilecek her türlü problemde; sık sık yaşanan teslimat gecikmeleri, stokta olmayan ürünler gibi yaygın müşteri şikayetlerini halka açık bir şekilde ele alarak, prosedürlerinde şeffaflık ilkesini uygulamalıdır.

 

2. Aşırı İletişim Kurmayın

 

Bu zor dönemlerde iletişim şart, hatta yukarıda bahsettiğim gibi müşteriye dokunan açık ve şeffaf bir iletişim şart ancak neyin önemli olduğuna odaklanmanız ve gereğinden fazla iletişim kurmadığınıza da emin olmanız çok önemli.

Müşterileriniz ile aşırı ve yanlış iletişim, iletişimsizlikten de zararlı olabilir. Bu nedenle müşterileriniz ile önemli olan noktalarda doğru bir iletişim kurduğunuza emin olmalısınız.

 

3. Sanal Ürünlere ve Gönderimi Risksiz Ürünlere Odaklanın

 

Pandemi sürecindeki tedarik zinciri aksamaları, fiziksel ürünlerin üretimini ve gönderimini zorlaştırdı. Satıcılar bu süreçte hediye kartları, online eğitimler, e-kitaplar, oyunlar, sanal haritalar vb. sanal ürünleri satıp mevcut talebi sanal ürünlere çekerek tedarik zinciri aksamalarının sebep olduğu olumsuzluklardan etkilenmeyebilir.

Ayrıca bu süreçte tedarik zinciri aksamaları sebebiyle yaşanabilecek herhangi bir olumsuzlukta kargo firmasından ürün fiyatını tazmin edemeyeceğiniz riskli ürün gruplarının gönderiminden mutlaka kaçınılmalıdır.

Özellikle e-ihracat ile uğraşan firmalar , kargo firması tarafından taşınamayan pilli, sıvı, gıda vb. ürünleri ve satış yaptıkları platform tarafından gönderimi yasaklanmış ürünleri daha önce bir sorun yaşamamış olsalar dahi göndermemelidir.

4. Tedarik Zincirinizi Çeşitlendirin

 

Bu süreçte e-ticaret firmaları ciddi tedarik zinciri sorunları ile karşı karşıya kaldı ve kalmaya da devam ediyor. Bu sorunlar daha da kötüleşmeden önce var olan problemleri hafifletmek için bu süreçte bazı adımlar atmak çok önemli.

Bir çok firma tarafından doğru tedarik zinciri yönetiminin önemi şu günlerde çok daha net anlaşıldı. Uzun vadeli olarak hem üretimde hem de tedarik zincirinde çeşitlendirmeye gitmek gerekiyor.

Üretim tarafında, özellikle bugünkü talep ve belirsizlik içerisinde bu çeşitlendirmeyi yapmak biraz zaman alabilir. Fakat tedarik zinciri tarafında, bu çeşitlendirme çok daha hızlı yapılabilir.

Tedarik sürecinizi tek bir kanal üzerinden değil, çeşitli kanallar üzerinden yürütebiliyor olmanız bu süreçte oldukça değerli. Aliexpress lojistik çözümleri için tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

5. Pazarlama çalışmalarına devam edin

 

Satışlarınız düştüğünde, maliyetleri azaltmanın yollarını aramanız doğaldır ve genellikle bir çok firma için maliyerleri azaltmanın ilk yolu reklam veya pazarlama bütçesini kısmaktır.

Bu şekilde bir aksiyon almak, işletmeniz normale döndüğünde bu alanda daha fazla zaman ve kaynak harcamanız anlamına gelir. Mevcut pandemi sürecinde yeni müşteriler çekmek zor olsa da, eski müşterileri yeniden kazanmanın ve sadık müşterilerinizle iletişime geçmenin yollarını aramak en mantıklı seçenek.

İnsanların evde daha fazla zaman geçirmesiyle internet trafiğinde önemli bir artış oldu. YouTube, Instagram ve TikTok  gibi çevrimiçi içerik platformlarında görüntülemeler ciddi oranlarda artış gösterdi.

Uygulama indirmeleri koronavirüs sebebiyle oldukça arttı. Bu süreç aynı zamanda küçümsenmeyecek bir fırsat yarattı, bu fırsatı mutlaka kullanın. Sosyal medyalarınızı aktif kullanmak bu alana yatırım yapmak uzun vadede önemli kazançlar sağlamanıza neden olacaktır.

6. Sosyalleşin ve Müşterilerinizle Bağ Kurun

 

Koronavirüs sebebiyle herkes evlerine hapis oldu , kimse elinden telefonunu bırakmıyor. Sosyal medyanın yardımı ile müşterilerinizle bağ kurmanız için oldukça uygun bir zaman, bu fırsatı mutlaka değerlendirin. Instagram kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu sevdiği markaları sosyal medyada da takip ediyor.

E-ticaret firmalarının da bu süreçte müşterileriyle bağ kurmaları için bolca zamanları ve fırsatları var. Bu bağ aynı zamanda koronavirüs sonrası marka algınızı, müşterilerinizin markanıza olan bağlılığını oldukça olumlu etkileyecektir.

 

 

7. Müşterilerinizin endişelerine kulak verin

 

         Koronavirüs sebebiyle müşterilerin çoğu internetten yaptığı alışverişlerin hijyenik koşullar altında paketlenip, taşındığı konusunda endişeli.

 

Müşterilerinize ürünlerin hijyenik koşullar altında paketlendiğine dair bilgi broşürleri gönderebilir, müşteri hizmetleri temsilcilerinize koronavirüs ile ilgili soruları ele alma konusunda ek eğitim verebilir, böylece müşterilerinizin mağazanızda güvenle alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz.

 

8. E-ihracat ile globale açılın

 

Geçmiş zamandaki bütün büyük krizlerde olduğu gibi bu krizden de en çok tek ülke, tek ekonomiye bağlı olan firmalar global firmalara oranla çok daha büyük zarar görecektir. Bu süreçte globalleşmenin, tek ülke ve ekonomiye bağlı kalmamanın ne kadar önemli olduğunu bütün dünya farkına vardı.

Korona virüs salgını sebebi ile zorlaşan uluslararası lojistik süreçlerine ve ülke bazlı kısıtlamalara rağmen binlerce Türk satıcı siparişlerini AliExpress üzerinden dünyanın 150’den fazla ülkesine ulaştırdı. Bundan sonraki süreçte sınırlar ötesi ticarete , e-ihracata ve globalleşmeye önem veren şirketler bundan sonrasında da ayakta kalabilen şirketler olacaktır.

Siz bu süreçte işletmeler tarafından hangi adımların mutlaka atılması gerektiğini düşünüyorsunuz?