AliExpress University | Blog

BLOG | BAŞARILI MAĞAZAYA GİDEN YOL


Emre ERYILMAZ


1986 İstanbul doğumluyum. Kocaeli üniversitesi mezunuyum. Yaklaşık 6 senedir Sail Lakers markasının yurtdışı ve yurtiçi e-ticaret ve e-ihracat operasyonlarını yönetiyorum.

       AliExpress çoğunuzun bildiği gibi en büyük global e-ihracat platformlarından bir tanesi ve Sail Lakers olarak mağazamız şimdiden 1 yaşını geçti😊 Bu süreçte markamızı ile birlikte ekibimizde bir çok tecrübe ve deneyim yaşadı.


AliExpress hakkında çok rahatlıkla şunu diyebilirim ki e-ihracat yapmak hiç de zor değil. Mağazanız üzerinde ki bir arsa ve ona iyi baktığınız sürece size meyvesini ( sipariş ve müşteri kazanımı ) bol bol veriyor.

Platform olarak kesinlikle çok daha detaylı ama bir o kadar da kolay Türkiye pazaryerlerinden daha fazla analiz imkanı sunması, farklı iç pazarlama uygulamaları ile çok fazla satış stratejisi geliştirmenize ve uygulamanıza olanak sunuyor. Müşteri deneyimi de oldukça ilginç, platformu deneyimledikçe fark edeceksiniz ki müşteriden çok arkadaş sahibi oluyorsunuz.

Örnek olarak yeni sezon çalışmaların da artık AliExpress müşterilerimizin tavsiyelerini değerlendirerek koleksiyonumuzu hazırlıyoruz çok satış yaptığımız bir çok ülke de oluşan müşterilerimiz bize yerel ihtiyaçları doğrultusunda ürün fikirleri veriyor ve uzun vade de Türk gibi düşünüp üretip Rusya’ya satmaktansa Rusya’da moda olan iç dinamiklere hakim olan tavsiyeler ile Rus gibi düşünüp Rusya’ya satmak çok daha faydalı oluyor. Aldığımız ufak tüyolar ile birkaç ülke özelinde yaptığımız yeni modeller ile kısa süre de yeni Hero ürünlerde elde ettik yani müşteri tavsiyeleri özellikle bizim gibi koleksiyon hazırlayan markalar için büyük önem taşıyor.

Sail Lakers olarak izlediğimiz strateji ve deneyimlerden bahsetmek gerekirse ;

1 – MAĞAZA TASARIM
2 – DOĞRU ÜRÜN VE YERELLEŞTİRME
3 – FİYATLANDIRMA
4 – MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ
5 - SATIŞ SONRASI DESTEK

MAĞAZA TASARIMI

Öncelikle mağaza tasarımı bu işin ilk ve en önemli adımlarından bir tanesi müşteri içeriye girdiğinde karşısında nasıl bir mağaza olduğunu ve yapılan işin ciddiyetini anlamlandırması adına sizinle ilk etkileşime geçtiği alan olduğu için bu alanda yapılan çalışmaların kalitesini ne kadar yüksek tutarsak marka ya da mağazanıza olan güveni arttırabilirsiniz.

1 Yıl içerisinde tasarımsal olarak 2 defa değişiklik gerçekleştirdik. Onun dışında banner ve görselleri olabildiğince sık güncelleyerek ziyaretçilerin ya da takipçilerimizin mağazanın platform içerisinde aktif olarak yer aldığını düşünmelerini sağladık. Ayrıca platform kampanyalarının yanında kendi kampanyalarımızı kurgulayarak mağazamızda bunlarında öne çıkartılması ile özellikle takipçilerimizin mağazamızı daha sık ziyaret etmelerini hedefledik.

AliExpress mağaza tasarımı konusunda gerçekten çok pratik bir yapı.Herhangi bir kod bilgisi istemiyor sürükle bırak mantığı ile çalışıyor. Elinizde kaliteli içerikler varsa görsel adına kolaylıkla çok şık bir mağaza tasarımı ortaya çıkabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken husus platform neredeyse tüm oluşumlarını 2 yönlü planlıyor tasarımda içinde bu geçerli masaüstü ve mobil cihazlar için tasarımları fark oluşturmanız gerekiyor buna özellikle dikkat etmelisiniz hatta mobil tasarıma çok daha fazla önem göstermelisiniz ki trafiğin %80 %90 gibi bir kısmı mobil taraftan geliyor.


DOĞRU ÜRÜN VE YERELLEŞTİRME

Aslına bakarsanız doğru ürünü keşfetmek için ürünlere zaman tanımak gerekiyor bu sürede de AliExpress’te arama hacmi yüksek olan kelimeleri tespt ederek ürünlerin aramalardan daha fazla trafik almasını sağlamak adına optimize ederek desteklememiz gerekiyor.Belli bir süre sonra fark edeceğiz ki bazı ürünlerimiz diğerlerinden farklı olarak öne çıkacak ve mağazaya trafiği aslında getirecek Hero ürünlerimiz oluşmaya başlayacak bu süreçten.

AliExpress ürün detay mantığı Türkiye’de alıştığımız yapıdan farklı işliyor. Açıklama kısmı aslında ürün detaylarının verildiği alan olarak öne çıkıyor buna görsellerde dahil o yüzden eklediğimiz tüm ürünlerin detaylı görsellerini açıklama kısmında da sunmak büyük önem arz ediyor. Tabi bu alanda marka ya da mağazanızla ilgili diğer detaylara ya da sunulan ürünün farklı özelliklede olan diğer tipleri varsa onlara yönlendirme de yapılabilir

Örnek vermek gerekişe trafiği yüksek ve satış adetleri de iyi olan ürünlerimize yazlık ürünlerimizi erkek ürünlerine erkek sandaletleri, kadın ürünlerine kadın ürünleri ekleyerek yeni eklediğimiz ürünlere de ilgi çekmeyi hedefledik ve sezona girerken de aralarından yeni Herolar elde ettik o yüzden ürün açıklama kısmı gerçekten bu işin kalbi diyebilirim.AliExpress’in listeleme sayfalarında ürünleri zaten kullanıcıların diline göre optimize ediyor ancak açıklama kısımlarında ki içerikleri diğer dillerde de sunmak için o dile özgü içerikler oluşturarak eklememiz gerekiyor.

Genel olarak İngilizce üzerinden gidiyoruz ancak diğer dil seçeneklerine de en azından özel içerikler üreterek ürünü yerel dil üzerinden desteklemek satış adetlerine olumlu yansıyacaktır. Özellikle satış yaptığınız başlıca ülkeler oluşmaya başladıkça içeriklerimizi o ülke dilleri ile sunmamız rakiplerimizin 1 adım önüne geçmemizi sağlayacaktır.FİYATLANDIRMA

Ürün fiyatlandırma en önemli olaylardan biri burada izleyeceğiniz strateji ile orantılı bağlantılı olarak ilerleyecektir her işletmenin ya da ürün grubuna göre değişkenlik gösterecektir.

Ayakkabı sektörü özelinde platformda yer edinmek için karlılığı çok düşük tutarak bu marjı reklam bütçesi olarak düşünüp öncelikle müşteri edinmeye odaklandık. Özellikle yeni mağazalara bende bu stratejiyi tavsiye ederim. Ayrıca sattığınız ürün grubunun ve kategori dinamiklerini de takip etmekte fayda var.

Fiyatlarımızın yüksek kalması ya da çok düşük olması da istediğimiz bir durum değil iki durumda mağazanın zararına yüksek fiyat ile satış kaçırırken düşük fiyat ile karlılık sağlayamayız o yüzden özellikle satış gelmeye başladıktan sonra fiyat dengesini korunması çok önemli en ufak değişiklikler dahil ürünlerin performansını ciddi oranda etkiliyor.

Bu bağlamda fiyatlandırma platformda var olduğunuz sürece düşünmeniz gereken en önemli unsurlardan biri keza AliExpress’in kampanya modeli belirli bir süre fiyatları kaydederek kampanyalara katılım üzerinden çalıştığı için burada atacağınız her adımı ince hesaplayarak ilerlemeniz büyük önem arz ediyor.


MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ

Müşterileri ilişkileri aslında Türkiye pazaryerleri ile aynı mantık üzerinden işliyor müşteriler mağazanıza soru yöneltebiliyorlar. Ancak AliExpress global bir e-ihracat platform olduğu için Türkçe konuşan bir müşteri bulmak imkansız arada sırada yurtdışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız dışında :) Dilimiz Türkçe ama müşterilerimiz farklı dillerden olsa dahi AliExpress’in  chat sistemi üzerinde sağladığı translate imkanı gerçekten mükemmel. Sail Lakers olarak İngilizce olarak iletişim kursakta gerçekten hiç İngilizce bilmeyen bir mağaza sahibi bile kolaylıkla müşterileri ile anlaşabilir.

Chat sisteminde ek olarak sipariş detayları , mağazada bulunan ürünler ve hediye çekleri ile ilgili bilgiler anlık listeleniyor, ihtiyacınız olması halinde rahatlıkla müşteriler ile bunları paylaşabiliyorsunuz.  

Biz platform üzerinde ki kullanıcılar  ile samimi bir dil üzerinden iletişimimizi yürütüyoruz, gerçekten arkadaş kıvamında emojilerin havada uçuştuğu diyaloglar kuruyoruz. Bunun sağladığı en büyük avantaj geri bildirimlerde oluyor! Standart yorumlar yerine sizin arkadaşınızmış hissiyatı paylaşımlarını gerçekleştiriyor, ya da eğer yaşadıkları deneyim negatifse bile size olan tepkileri daha da azalıyor ya da gerçekten göz ardı edebiliyorlar.

 Tabi bunun dezavantajları da yok değil 😊 Yaşanan sorunlar da biraz daha fazla nazlı olmalarına sebebiyet veriyor özellikle dispute durumları oluşursa sizden beklentileri daha da fazla oluyor ama uzun vadede gözlemlediğinizde hepsinin sadık birer müşteriye dönüştüğünü rahatlıkla sizde deneyimleyeceksiniz.

Kısacası AliExpress gerçekten bir çok yönüyle gerçekten hem zor hem de çok kolay bir platform içerisine girdikçe bir çok konu daha da netleşiyor konuyu özetlemek gerekirse AliExpress üzerinden satış yapmak Türkiye de ki herhangi bir pazaryerinden satış yapmakla aynı kolaylıkta hatta özellikle AliExpress ekibinin yardım ve destekleri ile daha da kolay olduğunu söyleyebilirim.

Daha fazla başarılı Türk mağazası ile daha bol satışlı günlere diyorum, sevgiler.